Náš príbeh
Občianske združenie „SOCIA“ sa zrodilo 14.03. 2000 ako prvý krok smerom ku kvalitným komunitným službám pre rodiny s ťažko zdravotne postihnutým členom v Nitre a okolí.
Začali sme s vykonávaním sociálnej prevencie a poskytovaním sociálneho poradenstva, čo vyústilo v roku 2002 do realizácie potrieb tejto cieľovej skupiny – poskytovaniu starostlivosti v DSS pre deti s dennou prevádzkou ( ešte podľa zákona č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci)
Od 01.01.2002 sme dostali do výpožičky priestory - v nefunkčnej, vypratanej, rozbitej, zatekajúcej hospodárskej budove v areáli MŠ Topoľová 6, s kolabujúcimi inžinierskymi sieťami. Bolo nám ľúto, že rodičia detí s postihnutím museli vysúkať rukávy, ale keďže sme boli presvedčení, že myšlienka má zmysel, šli sme spoločne do toho. Ich dobrovoľnícka činnosť a naše projektovanie (grant za 2 830 000 vtedajších slovenských korún) pomohli dať budovu do prevádzky schopného stavu. Naša práca sa riadila zásadou – rob najlepšie, ako vieš.
Keď v roku 2009 vstúpil do platnosti nový zákon o sociálnych službách č. 448/2008, ktorý zaviedol kritériá kvality v sociálnych službách, zmenili sme myslenie a nastúpili na cestu zlepšovania.
Znamenalo to dopĺňať si kvalifikáciu, pochopiť a prijať dôležitosť celoživotného vzdelávania, sledovať a zavádzať inovatívne prístupy, vytvárať transdisciplinárny odborný tím.
Dnes naše zariadenie pracuje podľa Bobath konceptu (ide o individuálne zameranie sa na riešenie problémov jednotlivca s obmedzenou schopnosťou plnohodnotne participovať na každodennom živote v dôsledku narušenia motorických, senzorických percepčných a kognitívnych funkcii plynúcich z poruchy CNS)
Využívame pri tom metódy a techniky fyzioterapie, bazálnej stimulácie, Handle, snoezelen, a prvky z muzikoterapie, arteterapie, aromaterapie, biblioterapie a ďalších terapií.
Podarilo sa nám stavebne zriadiť a vybaviť viacerými pomôckami miestnosť pre Snoezelen terapie, zmodernizovať oddychovú miestnosť, jedáleň premeniť na viacfunkčný priestor aby sme ju mohli využívať po celý deň. Posilňujeme transdisciplinárny prístup a individuálne plánovanie, prakticky stále prebiehajú interné edukačné aktivity personálu.
Pred nami je ešte zaobstaranie projektoru a bublinkového valca do snoezelen miestnosti, kúpa novej biolampy, pôvodná skončila 18 – ročnú púť, skvalitnenie exteriérových priestorov – vyrovnanie povrchov, debarierizácia bočného vchodu, dokončenie terasy, kúpa malej skladovej garáže na odkladanie 20 ks invalidných vozíkov a kočíkov, oprava odkvapového systému a záchyt dažďovej vody.
S čím zápasíme ?
S netransparentným prideľovaním príspevku na prevádzku zo strany samosprávneho kraja. Hoci majú vo svojej koncepcii rozvoja cieľ posilniť komunitné služby a naše zariadenie je jediná ambulantná služba pre ŤZP v krajskom meste Nitra vrátane okolia, zastropovali príspevok na prevádzku na hodnote z roku 2022, kedy sme prežili len vďaka štátnej podpore na energie a infláciu.
Rok 2025 bude teda rokom boja o holé prežitie tejto prevádzky.
Hľadáme trvalého partnera, ktorý by nás podľa svojich možností podporoval, ale aj priaznivcov, ktorým je blízka táto oblasť a radi by našu činnosť podporili jednorazovo.